ZELENÁ VÝSTAVA

Zoo Olomouc

 

 

Zoologická zahrada Olomouc

Darwinova 29,
779 00 Olomouc – Svatý Kopeček

Tel.: +420 585 151 601

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
WWW: www.zoo-olomouc.cz


Město: Olomouc
Zakladatel: RNDr. Václav Roubíček
Datum založení: 31. březen 1952
Ředitel: Dr. Ing. Radomír Habáň (2019)
Počet druhů: 409
Počet zvířat: 1898
Rozloha: 42,5 ha
Členství: UCSZOO; EAZA; EARAZA; WAZA; ESB

 

Historie:

Výstavba zoologické zahrady na Svatém Kopečku započala v roce 1952 a po dalších čtyřech letech se její brány otevřely veřejnosti. Tehdy v ní žili převážně zástupci tuzemské fauny. Koncem padesátých let však přibyli primáti, kočkovité šelmy či koňovití kopytníci, vznikl i pavilon opic. Koncem šedesátých let se zoo dočkala pavilonu šelem, v němž se o deset let později po jeho rozšíření objevila expozice akvárií. Od poloviny 70. let se zoo věnuje chovu žiraf a dalších druhů afrických kopytníků. V devadesátých letech zoo rozšířila pavilon žiraf, vznikla druhá velká voliéra ptáků, pavilon netopýrů či nové expozice sobů a pižmoňů. V novém tisíciletí spatřil světlo světa průchozí výběh makaků červenolících, velké akvárium žraloků v pavilonu šelem a pavilon Kalahari.

Přínos:

I díky umístění do přívětivé lokality lesů podhůří Nízkého Jeseníku patří Zoo Olomouc k nejnavštěvovanějším místům Olomouckého kraje. Návštěvník zoologické zahrady se může ocitnout v přírodě několika kontinentů, zblízka pozorovat životní projevy mnoha různých zvířat, která by jinak nikdy na jednom místě nespatřil. Nedocenitelnou úlohu má zoologická zahrada i při výchově, vzdělávání i ochraně přírody. Nabízí výukové programy pro školy a vedle účasti na ochranářských programech týkajících se naší přírody se zapojuje i do projektů v zahraničí.

Výjimečnost:

Z chovatelského hlediska Zoo Olomouc patří k největším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě, vede plemennou knihu kozorožců kavkazských, úspěšně rozmnožuje levharty mandžuské, adaxe nubijské, kterých příroda opatruje poslední desítky. Ve volné přírodě vyhynulých lvů berberských žije na celém světe pouze cca 150, Zoo Olomouc přispěla k zachování jejich populace 20 mláďaty. Velkým úspěchem byl zdařilý odchov dvojčat žiraf Rothschildových v roce 1999. Tím se Zoo Olomouc zařadila mezi tři zařízení na světě, kde se takový odchov podařil. Současně je na území bývalého Československa jedinou zahradou, v níž se daří odchovávat mravenečníky čtyřprsté a byla první, v níž se rozmnožili mravenečníci velcí. Z návštěvnického hlediska se pyšní nejvyšší rozhlednou v rámci zoologických zahrad v České a Slovenské republice, která se tyčí do výše 32 m.

Expozice:

Počínaje rokem 2012 začala Zoo Olomouc s přestavbou rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. Postupně bude přebudováno celkem 17 původních výběhů do 5 rozlehlých areálů. Tyto areály budou svým pojetím koncipovány do tematických zoogeografických zón: Euroasie, Severní Amerika, Afrika, Austrálie a Arktida. Návštěvníci mohou vjíždět do areálu jako pasažéři safari vláčku, který dříve projížděl pouze po obchůzkové trase zoo. Takto se dostanou i do částí zoo, které doposud nikdy nebyly veřejnosti dostupné. Momentálně jsou zpřístupněny dvě etapy – Safari Euroasie, Safari Afrika. Safari Amerika na sebe nenechá dlouho čekat, a již v tomto roce se propojí vlčí a lidské světy. V zoo můžete vidět dvě obří voliéry, nového kabátu doznala větší z nich přezdívaná „Bábovka“, ve které mohou návštěvníci obdivovat například tři druhy kondorů nebo zoborožce kaferské. Dalším neméně zajímavým počinem je africký pavilon Kalahari, který byl veřejnosti otevřen v květnu roku 2018. V něm se mají lidé možnost potkat s ne úplně běžnými chovanci, a to hrabáči a medojedy kapskými, které v ČR chovají pouze další dvě instituce. Také zde najdete dalších pět pavilonů, například unikátní pavilon netopýrů s nočním osvětlením nebo pavilon šelem s velkou expozicí mořských akvárií. Projít můžete volnými výběhy klokanů a makaků červenolících. Návštěvnicky jde o jednu z nejatraktivnějších expozic, doplněná je 41 metrů dlouhou dřevěnou lávkou. Výběhem mohou odvážnější návštěvníci projít pak volně po stezce přímo mezi opicemi. 


Pamatujete si?

1) Jaká zvířata se daří v Zoo Olomouc rozmnožovat jako jediné ve střední Evropě?
2) Jakému zvířeti je věnována plemenná kniha, kterou vede Zoo Olomouc?
3) Jak vysoká je rozhledna v Zoo Olomouc?


Odpovědi:
1) Mravenečník čtyřprstý / 2) Kozorožec kavkazský / 3) 32 m

 

 

 Seriál České televize - Ze ZOO do ZOO - Olomouc (2012)

 


Zoo Olomouc - YOUTUBE kanál

 

Nejen do Afriky za plameňáky, surikatami, hrabáči, veverkami a žirafami.

Name Play
Nejen do Afriky za Plameňáky, surikatami, hrabáči, veverkami a žirafami


 

Zoologická zahrada Olomouc ve fotografii

Veškeré foto, audio, video a knižní materiály umístěné na tomto vzdělávacím portále jsou výhradně pro účely doplnění konkrétní výstavy
a je zakázáno jakékoliv kopírování, šíření obsahu třetím stranám.  Další distribucí se uživatel vystavuje postihu porušení autorského zákona.